Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Na objednávku
  1. Úvod
  2. Podlahy

Podlahy

 O podlahách všeobecne

Parkety

Aby ste si vybrali vhodný typ parkiet do svojej chodby, predsieň alebo bytu, potrebujete si odpovedať na tri základné otázky:
- bývate v rodinnom dome, na prízemí bytovky, alebo vyššie?
- pohybujete sa doma v obuvi alebo v papučiach?
- máte v interiéri ťažký nábytok prípadne mobilné kreslá, sedacie súpravy?

Ak bývate v rodinnom dome, alebo na prízemí bytového domu, máte tú najväčšiu šancu preniesť na obuvi drobný piesok, či nečistotu priamo na parkety. V tomto prípade odporúčame použiť parkety laminátové. Ak sa predsa len rozhodnete pre drevené, použite prirodzené čistiace zóny na obuv.

Zvyčajne sa skladajú z troch zón:
1.zóna – mriežka s prepadom – očistí topánku od kameňa, štrku, blata
2.zóna – mriežka bez nutnosti prepadu – dočistí topánky od špiny
3.zóna – koberce s vysokou savosťou – odsaje vodu z podrážky topánok

Štrk a malé kamienky, zachytené na topánkach poškriabu podlahovinu a veľmi tak znižujú jej životnosť. Pre čistiace zóny platí pravidlo: čím viac nečistôt sa zachytí pri vstupe do budovy, tým menej ich budeme musieť prácne odstraňovať z podlahy. Účinnosť čistiacich zón sa zachová vtedy, keď sa pravidelne čistia.

Pohybujete sa v byte v obuvi? Najväčším nepriateľom drevených podláh sú dámske ihličkové topánky. Ak chcete mať podlahu bez chyby, máte dve možnosti. Zvoliť laminátové parkety, alebo používať obuv, ktorá nepoškodí ani drevenú podlahu, ošetrenú podľa už spomínaného návodu.

Pretože drevené parkety je potrebné renovovať raz za 15 – 20 rokov, každý aj kvalitný lak musí byť brúsiteľný. Jeho tvrdosť nie je taká vysoká, aby odolala ťažkým sedacím súpravám, nábytku, ktorý občas posúvame. Aj na toto je liek – filcové podložky pod nábytok a sedacie súpravy, ktoré naepíme na ich nohy. Horšie je to s mobilnými kreslami na kolieskach, ktoré časom svoje pôsobenie na drevenej podlahe zanechajú. V tomto prípade sa radšej prikloňte predsa len k parketám laminátovým.

Laminátové parkety:

Laminátové podlahy sa stali už bežnou krytinou v slovenských domácnostiach. Vďaka nízkym cenám si ich kupujú zákazníci, ktorí si so svojim rozpočtom nemôžu dovoliť drevenú podlahu. Existuje ale významná skupina zákazníkov, ktorí chcú mať laminát a cenová otázka je až druhoradá.

Drevenú podlahu jednoducho nechcú z viacerých dôvodov:
- laminát je určite odolnejší voči poškodeniu ako pravé drevo
- údržba laminátu je jednoduchšia ako údržba lakovaných hotových parkiet
- je pre nich drevo mäkké ...

Laminátové parkety sa tešia veľkej obľube, pretože sú relatívne lacné, ľahko sa kladú, udržiavajú a v neposlednom rade vyzerajú veľmi dobre, niektoré od drevených ani nerozoznáte. V porovnaní s drevom sú však chladnejšie a tvrdšie, chôdza po niektorých je aj hlučnejšia, na druhej strane sú však cenovo dostupnejšie. Laminátové podlahy sa kladú ako plávajúce, na rovný, suchý a pevný podklad.

Všetci renomovaní predajcovia už dnes ponúkajú parkety na tzv. „suchý zámok“, ktoré sa pri montáži nemusia lepiť, ale sa do seba len tak „zacvaknú“, čo zjednodušuje a urýchľuje ich samotné kladenie. Podlahu z takýchto parkiet je možné užívať okamžite po montáži (nasťahovať nábytok...).

Dokonalá podlahová krytina sa vyznačuje nielen zaujímavým designom, ale taktiež odolnosťou proti záťaži. Základom vysokej kvality laminátových podláh sú vlastnosti a sila nosnej dosky. Ďalej je rozhodujúca odolnosť povrchu, hovoríme tomu aj “overlay”. Podlaha musí mať vyvážený pomer mezi elasticitou a tvrdosťou, aby bola na jednej strane odolná proti poškrabaniu a nárazu a na druhej strane nesmie byť povrch príliš krehký.

Samotná parketa má jednoduchú konštrukciu. Skladá sa zo spodnej laminovej, tzv. vyrovnávacej vrstvy, nosiča a vrchnej vrstvy, pozostávajúcej z jednej, prípadne viac vrstiev dekoračného papiera, a nakoniec “overlainu” s prímesou korundového prášku.

Stredná vrstva – nosič – je pod vysokým tlakom lisovaná drevotrieska – MDF alebo jemné drevovlákno – HDF. Sú to dva materiály, používané pri výrobe laminátových podláh najčastejšie. Lisovanie drevených vlákien zabezpečí budúcej parkete väčšiu odolnosť proti prierazu vďaka zhustenej štruktúre v porovnaní s drevom – prírodným materiálom.

Oderuvzdornosť je schopnosť odolávať mechanickému treniu. Tú dodáva laminátovým parketám nalisovaní vrstva “overlainu” s prímesou korundového prášku. Preto údaj o počte otáčok na balení parkiet vychádza zo samotnej gramáže korundu a zo záťažových testov výrobcu.

I laminátové podlahy potrebujú ošetrenie polišmi, ktoré chránia ich povrch, ale predovšetkým plnia úlohu protišmykového efektu. Parkety potom stačí udržiavať v čistote vlhkou handrou.

 

Trieda záťažeTrieda odberuOdporúčané pre
23AC3spálne, jedálne, detské izby, domáce pracovne
31AC3obývačky, kuchyne, predsiene, spálne, jedálne, detské izby, pracovne
32AC4hotelové izby, chodby, konferenčné miestnosti, obchody, kancelárie, obývačky, kuchyne, predsiene
33AC5hotelové haly a izby, chodby, konferenčné miestnosti a sály, obchody, kancelárie

Drevené parkety:

Kráľom medzi podlahovými materiálmi zostáva drevo. Tento zázračný materiál, prístupný, ľahko opracovateľný, esteticky a elegantne pôsobiaci, príjemný na dotyk i pohľad, farebne rôznorodý, všestranne využiteľný, sprevádza človeka po celý život pri výstavbe svojho obydlia od základov až po strechu.

Čaro dreva, jeho neopakovateľná vôňa, vzhľad a príjemný povrch patria medzi najviac cenené vlastnosti. Vďaka prirodzenosti, kráse a teplu, ktoré vyžaruje, nie je žiadnym prekvapením jeho pretrvávajúca trendovosť a nadčasovosť.

Drevo je stále populárny materiál v interiéri, ktorý pôsobí teplo a útulne, ak sa v ňom nachádza väčšia drevená plocha. Dominantou domu alebo bytu môže byť podlaha z klasických drevených masívnych parkiet alebo veľkoplošná drevená plávajúca podlaha, ktorá sa hodí ku každému zariadeniu.

Pre človeka sú drevené podlahy príjemné svojou nášľapnou elasticitou.
• Po dreve sa veľmi príjemne chodí
• Chráni naše končatiny pri chôdzi a pri nárazoch
• Zabraňuje únave svalov a väzov
• Udržiava teplo a dobre zvukovo izoluje
Navyše pri súčasných alergiách, ktoré sa vyskytujú prakticky v každej rodine, býva drevená podlaha odporúčaná práve zo zdravotného hľadiska.

Uvedené vlastnosti predurčujú drevené podlahy najmä do spální, detských a obývacích izieb.

Prírodné drevo má totiž vynikajúce vlastnosti, ktoré oceníte aj po mnohých rokoch.

Povrchovú úpravu drevených parkiet je možné vykonať – lakovaním
- olejovaním
- pastovaním

Mnohým, predovšetkým starším generáciám je dobre známa práve posledná možnosť spojená s často namáhavou činnosťou – “drôtkovaním”. Tieto časy sú už preč a preto najčastejší spôsob povrchovej úpravy tejto doby je lakovanie, prípadne olejovanie. Práve tento posledný úkon je pre životnosť parkiet mimoriadne dôležitý, a preto odporúčame jeho výberu venovať zvýšenú pozornosť (nevzťahuje sa na veľkoplošné parkety, ktoré sú nalakované už výrobcom). Na lakované parkety patrí tiež poliš, ktorý zabezpečí ochranu laku a navyše protišmykový efekt. Jeho nanášanie je veľmi jednoduché a postačí ho obnoviť raz za pol roka.

Údržbu takto chránených parkiet je možné vykonať vlhkou handrou.

 

Vinylová podlaha

 

Čo je vinyl ide ochemicku látku a umelý material známy PVC - polyvinilchlorid. V prípade tejto krytiny ide heterogénne PVC, teda o krytinu skladajúcu sa z rôznorodých vrstiev. Vďaka dobrej pružnosti a tvrdosti vinylu sa už nemusíte báť že Vám niečo spadne na zem. Štruktúra krytiny umožnuje jej pokladanie na podlahové vykurovanie. Akýmkoľvek zmenám tvaru podlahy v dôsledku pôsobenia tepla bráni špeciálna sklováknitá mriežka umiestená pod vrstvou vinylu.Uniclick umožnuje ľahké a rýchle pokládanie podlahy plávajúcim spôsobom, základom musí byť čistý a rovný podklad bez akýchkoľvek nečistôt, ktoré by mohly prejaviť. V kúpeľni je však lepšie z hygienických dôvodov, podlahu k podkladu prilepiť na pevno. Udržba aj čistenie tejto vinylovej podlahy sú bezproblemové.