Logo
0 ks
za 0,00 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
  1. Úvod
  2. Sadrokarton
  3. Podkrovie
Slide
Slide
Slide

Sadrokarton / Podkrovie

Podkrovie

Základné vlastnosti a výhody SDK podkrovných konštrukcií:

Pokiaľ má váš dom sedlovú strechu so sklonom 35 až 55 stupňov, je priam ideálny k prestavbe podkrovia. Záleží len na vás a danostiach pôvodného priestoru, či z povaly urobíte nový byt alebo nový podkrovný priestor spojíte s tým starým pomocou schodov. Je to výborný spôsob ako rýchlo a pomerne lacno získať potrebné priestory na bývanie. Úlohou podkrovných konštrukcií je vytvoriť v interiéri príjemné prostredie a zároveň zabezpečiť tepelnú izoláciu priestoru.

Na poli novostavieb a rekonštrukcií panujú pomerne prísne stavebné normy. Je preto jednoduchšie obrátiť sa na profesionálnu stavebnú firmu, aby ste predišli prípadným problémom so stavebným úradom.

Konštrukčná skladba a základné zásady montáže:

Podkrovná prestavba vo väčšine prípadov zaťažuje pôvodný trámový strop, ktorý je občas potrebné spevniť ďalšími trámami alebo prievlakmi. Aby bolo zaťaženie čo najmenšie, používajú sa ľahké stavebné prvky. Vhodným a ideálnym prvkom k úprave podkrovia sú sadrokartónové systémy. Spĺňajú všetky technické i estetické podmienky, ktoré sú na takúto výstavbu kladené. Tento osvedčený suchý proces výstavby umožňuje dosiahnuť v krátkom čase vysoký komfort bývania. Nové priestory môžu byť obvykle používané bezprostredne po dokončení, pričom pôvodné stavebné konštrukcie môžu zostať zachované.

Pri zatepľovaní volíme hrúbku izolácie s ohľadom na požadovaný tepelný odpor konštrukcie. Tepelnú izoláciu je vhodné aplikovať vo viacerých vrstvách, aby sa zamedzilo vzniku tepelných mostov. Po zateplení sa urobí montáž pod konštrukciu. Montážne latkovanie sa pripevní kolmo na krokvy. Miesto drevených latiek sa dajú použiť i oceľové tenkostenné profily. Takáto konštrukcia musí byť opláštená sadrokartónovými doskami, ktoré sa pripevnia samoreznými šróbmi. Podkrovie je taktiež citlivé na zrážanie vlhkosti, preto sa aplikujú suché mazaniny a špeciálne izolácie. Tie sa musia vyrovnať aj so špecifickými podmienkami tohto priestoru, keďže pod strechou je v lete zvýšená teplota a v zime zas naopak.

Prestavba podkrovia za použitia sadrokartónu zahrňuje aj použitie tohoto stavebného materiálu pri výstavbe priečok a predsadených stien.

Konštrukčné prevedenia podkrovia za použitia SDK prvkov:

  • podkrovie s jednovrstvým profilom
  • podkrovie s krížovo orientovaným profilom
  • podkrovie na drevených latách
  • podkrovie s viditeľnými krokvami