Logo
0 ks
za 0,00 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
  1. Úvod
  2. Sadrokarton
  3. Predsadené sadrokartonové sten
Slide
Slide
Slide

Sadrokarton / Predsadené sadrokartonové sten

Predsadené sadrokartónové steny

Základné vlastnosti a výhody SDK predsadených stien:

Predsadená sadrokartónová stena tvorí vnútorný plášť, čiže povrch konštrukcie tam, kde je použitie omietky nevhodné z dôvodu použitého podkladu (montované kovové fasády, drevené či kombinované konštrukcie) alebo sa uprednostňuje suchý a teda aj rýchly proces výstavby. Pri voľne stojacich predsadených stenách nie je potrebný únosný podklad, keďže stena je kotvená do stropu a podlahy. Predsadená stena je tiež vhodná na vyrovnanie muriva a zakrytie inštalačných vedení. Okrem svojich estetických funkcií, zvyšuje požiarnu odolnosť stávajúcej konštrukcie, akustické vlastnosti a podľa hrúbky izolácie aj tepelné parametre.

Jej výhodou je možnosť výrazne skrátiť dobu vykurovacieho ohrevu miestnosti pri prerušovanom vykurovaní, čo je nesporné plus zvlášť u objektov individuálnej rekreácie. Konštrukcia predsadenej steny nám umožňuje realizovať rôzne polosteny a tým vytvoriť vítaný odkladací priestor.

Konštrukčná skladba a základné zásady montáže:

Systémy suchej výstavby sa montujú po dokončení a potrebnom vyschnutí všetkých predchádzajúcich, mokrých procesov v interiéri. Vlhkosť stien má byť ustálená, povrchy suché a podkladové betóny vyzreté. Montáž sa odporúča vykonávať až po prípadnom osadení okien a uzatvorení stavby pred vonkajšími poveternostnými vplyvmi.

Konštrukcia predsadenej steny je tvorená z obvodových UW/UD profilov a zvislých CW/CD profilov. Z dôvodu tlmenia hluku sa pod obvodový profil vkladá pružná tesniaca podložka. Zvislé CW/CD profily sa ukladajú v osovej vzdialenosti 60cm, prípadne 62,5cm. Aby nedochádzalo k prenášaniu statických síl, je potrebné zabezpečiť klzné uloženie konštrukcie vo zvislom smere. CW/CD profily sa preto skracujú o 1cm oproti výške stropu. Obvodové a zvislé profily sa nesmú spájať skrutkami. Sadrokartónové platne sa pripevnia TN skrutkami a následne vytmelia a povrchovo upravia. U týchto konštrukcií je kvôli absencii druhého plášťa dôležité, aby bola použitá fixácia minerálnou izoláciou.

 

Po montáži treba dosky chrániť pred dlhotrvajúcou vysokou vzdušnou vlhkosťou. Vo vnútri budovy sa musí aj po ukončení montáže dosák zaistiť dostatočné vetranie. Nie je vhodné miestnosti rýchlo vykurovať, ale teplotu v interiéri zvyšovať postupne.

Konštrukčné prevedenia SDK predsadených stien:

  • kotvené predsadené steny
  • nekotvené predsadené steny
  • suché omietky